Historia Polski / Inne

Radom. Historia Radomia w 10 minut.


Radom, kojarzy się z chytrą babą z Radomia, dla niektórych miasto mem, wzbudza kontrowersje, jedni go lubią, inni nienawidzą, a jeszcze innym jest zupełnie obojętne. Jednak Radom, jest to jedno z najstarszych miast w Polsce.

Jest to starodawny gród małopolski, który był świadkiem pradawnych dziejów Rzeczypospolitej i niegdyś zaliczał się do grona najważniejszych miast, kolebki polskiego parlamentaryzmu. Poznajmy historie Radomia.

Otoczeni przez puszcze i lasy pradawni mieszkańcy Europy szukali schronienia przed wszechobecnym zagrożeniem. Według slow Oskara Kolberga, radomskiego etnologa, przenosząc się do starożytności nad rzekę Mleczna,rzekę nad która leży Radom, znajdziemy tam opole, w którym starszyzna lacka odbywaswoje zebrania, czyli wiece.

Przy każdej starosłowiańskiej osadzie stoi góra, góra ta służy w czasach przedchrześcijańskich za miejsce zgromadzeń religijnych i politycznych, a także jako schronienie w czasie zagrożenia.

Właśnie na gorze tej za pradawnych czasów ma znajdować się dom w którym starszyzna zbiera się na narady, stad jak podaje jedna z kilku legend, wyprowadzona zostaje nazwa Rad-dom, a z niej dzisiejszy Radom. Góra ta, do dziś przetrwała jako Piotrówka…

Zapraszamy na film!


Wejdż na Historia w 5 minut – YouTube

Historia w 5 minut — podróż przez historię

Wykłady historyczne

Żeby przejść do pełnej playlisty, kliknij w logo youtube na wideo lub lista wykładów.

Kanał Historya.pl
Kanał historya.pl na youtube zawiera uporządkowaną kolekcję wykładów, filmów dokumentalnych, archiwalnych oraz fabularnych związanych z tematyką historii. Staram się selekcjonować najlepsze materiały.