Historia Polski / Rzeczpospolita Obojga Narodów

Husaria polska gromi Moskali. Bitwa pod Mohylewem 1581.


Trwa wojna Polsko Moskiewska, Car Rosji, który przegrywa w desperacji, uruchamia kontakty dyplomatyczne w europie, chcąc wpłynąć na Polskę m.in. przez naciski w Watykanie. Dodatkowo roznoszą się wieści, że do Polski przybędzie poselstwo z Moskwy, rozbudza to nastroje pokojowe.

Wieści o kolejnej wyprawie Batorego na Moskwiczan dotarły do Iwana Groznego poprzez donosy jego szpiegów na dworze polskim, aby uprzedzić wypadki i nie dopuścić przejęcia
inicjatywy przez stronę Polska, Iwan Grozny decyduje się na uderzenie uprzedzające. W czerwcu wojsko Moskwy i jej sojuszników wkracza na Litwę…

Było ich ponoć 30,000, choć niektórzy świadkowie mówili, że nawet 40. Siły moskiewskie mają za zadanie rozpoznać rozmieszczenie sil polskich i zademonstrować wściekłość Moskwy przez zniszczenie i grabienie, co oznacza spalenie i zrównanie z ziemią jak największej ilości miast i wsi.

Zapraszam na film o gniewie husarzy, zwycięstwie husarii i zwycięstwie Rzeczpospolitej.


Wejdż na Historia w 5 minut – YouTube

Historia w 5 minut — podróż przez historię

Wykłady historyczne

Żeby przejść do pełnej playlisty, kliknij w logo youtube na wideo lub lista wykładów.

Kanał Historya.pl
Kanał historya.pl na youtube zawiera uporządkowaną kolekcję wykładów, filmów dokumentalnych, archiwalnych oraz fabularnych związanych z tematyką historii. Staram się selekcjonować najlepsze materiały.