Historia Azji / Historia Świata

Chiny. Jak powstało cesarstwo Chińskie? Historia Chin w 5 minut.


Historia Chin liczy tysiąclecia, ogromna, ma jednak kluczowe momenty. Jak powstało cesarstwo, które przetrwało kolejne 2000 lat?

Chiny będąc królestwem pod panowaniem wschodniej dynastii Zhou, powoli przestają stanowić zintegrowaną całość. Dziesiątki małych państewek odrzuca zwierzchność królów i zaczyna nawet uzurpować
tytuł królewski. Kraj jest w chaosie, rozbity, a pośród niepewności zaczynają pojawiać się ludzie, którzy chcą dostarczyć odpowiedź.

Naucza Konfucjusz, powstają fundamenty Taoizmu, tworzy Sun Zi (Sun Tzu). Przez kolejne dekady Chiny utrwalają rozdarcie i nastaje tak zwany okres „Walczących Królestw”. Zapraszam na któtki dokument o Chinach.

Tagi: , historia chin,


Komentarze

 • Arczi napisał(a):

  Hej, czy moglibyście zrealizować historię Hiszpanii? To chyba jedna z najciekawszych o ile nie najciekawsza historia świata. Mogę pomóc w kwestiach merytorycznych szczególnie w tematach takich jak realia życia w muzułmańskim Królestwie Kordoby, zmiany po zapanowaniu „Katolickich Królów” i trochę o życiu Izabeli Kastylijskiej. Myślę, że cała historia życia Izabeli może być tematem do osobnego filmiku 😀 haha.
  Historia Hiszpanii z jej czasów, to jakby historia Hiszpanii w pigułce. Królestwo Kordoby, Granada, jej upadek (możemy coś wspomnieć o flamenco i o cyganach, mieszkających w jaskiniach 😉 potem inkwizycja, a w końcu Kolumb i dalej to już wiadomo – niewolnictwo etc. Myślę, że Hiszpania odegrała przeogromną rolę historyczną na świecie.

  Chciałabym również prosić o historię Masonów, Wolnomularstwa. W tym niestety nie pomogę ale chętnie obejrzę 😉
  Czekam na odpowiedź i pozdrawiam,
  Arczi


 • Historia w 5 minut — podróż przez historię


  Wykłady historyczne

  Żeby przejść do pełnej playlisty, kliknij w logo youtube na wideo lub lista wykładów.

  Kanał Historya.pl
  Kanał historya.pl na youtube zawiera uporządkowaną kolekcję wykładów, filmów dokumentalnych, archiwalnych oraz fabularnych związanych z tematyką historii. Staram się selekcjonować najlepsze materiały.